Knihovna

Knihovna v Moravanech

Od května 2013 sídlí obecní knihovna v inspirativním prostředí nově postavené budovy Obecního úřadu

Naše knihovna nabízí 6135 svazků krásné a naučné literatury a 6 titulů časopisů. Fond je rozčleněn na literaturu pro děti (pohádky, příběhy, říkadla a leporela, naučná literatura) a dospělé (historické, dobrodružné, milostné, detektivní romány a povídky a ostatní beletrii, naučnou literaturu členěnou podle oborů). Přehled jednotlivých titulů umožňuje katalog na internetu, který nabízí také rezervaci knih a sledování vlastního čtenářského konta.

Součástí knihovny je veřejně přístupný internet.

Odebírané časopisy

ABC, Čtyřlístek, Dekor, Mateřídouška, Receptář, Sluníčko.

Historie knihovny

Obecní knihovna má v naší obci dlouholetou tradici a od roku 2003 ji spravuje Obecní úřad. Knihovna byla až do května 2013 umístněna v Klubu důchodců, Vnitřní ul. č. 24 v jedné místnosti o rozměru 22 m2. Prvním krokem k její modernizaci bylo provedení automatizace knihovny, probíhající od srpna 2010 do ledna 2011. Předcházela jí aktualizace fondu. Dotace na automatizaci byla získána od Ministerstva kultury v rámci VISK 3. Od srpna 2010 je v provozu on-line katalog a automatizovaný výpůjční provoz byl zahájen 15. 1. 2011.

V květnu 2013 se knihovna přestěhovala z nevyhovujících prostor do nově postavené budovy Obecního úřadu na ulici Vnitřní 18. Nachází se v bočním samostatném křídle a užívá plochu 80 m2.  

Interiér knihovny byl vytvořen na návrh Ing. arch. Lukáše Tecla a Ondřeje Fialy. Splňuje veškeré požadavky na funkci užitkovou a oddechovou s množstvím barevných kontrastů. Regály na knihy ladí v barvách slonově bílá s červenými prvky. Na pozadí černošedého nátěru je postaven nápaditý regál na časopisy. Starší čísla jednotlivých titulů jsou uzavřena ve skříňkách a na jejich dvířkách je vždy nové číslo. Atraktivní pro čtenáře, zejména ty mladší, je oddechová zóna s mnoha variabilními komponenty sedacího nábytku. Jednotlivé části se dají snadno přenášet, a tak se dají vytvářet různé sestavy dle momentální potřeby. Při kolektivní návštěvě pojme až 25 dětí. Svěže působí, díky prosklení pravého křídla, otevřený pohled do uzavřené zahrady osázené zelení. Za teplého počasí mohou čtenáři využívat lavičky v této venkovní zóně.

Otevírací doba

Pondělí9:00 – 11:00
Středa15:30 – 18:30

Kontakty

Vnitřní 49/18, 664 48 Moravany

Knihovnice: Miroslava Horejsková
Tel.: 547 244 352
E-mail: knihovna.moravany@seznam.cz

http://wp.knihovnamoravanyubrna.cz/

Prostředí knihovny si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

Vytvořeno: 7. 4. 2023 / Upraveno: 28. 12. 2023 / Autor: spravce

Mohlo by Vás zajímat

Aktuality