Český svaz včelařů, z.s. ZO Ořechov

Český svaz včelařů, z.s. ZO Ořechov

Historie

V roce 1911 vznikl z iniciativy tehdejšího ořechovského učitele Františka Kyselky a zdejšího kaplana Josefa Bláhy Včelařský spolek pro Ořechov a okolí.  

V roce založení měl 19 členů z Ořechova a sousedních obcí, kteří chovali 91 včelstev. 

Současnost

Dnes základní organizace ČSV v Ořechově u Brna sdružuje 82 řádných členů z obcí: Ořechov, Hajany, Mělčany, Moravany, Nebovidy, Želešice a částí města Brna. 
Celkem chovají na 89 stanovištích cca 700 včelstev. 

Včelaři se věnují především péči o včelstva, nezapomínají však ani na péči o krajinu a společenské a kulturní vyžití členů i ostatních obyvatel obce. Pravidelně se účastní výsadby zeleně v katastru našich obcí.

Za důležitou součást spolkové činnosti považujeme výchovu mladé generace. V současné době jsme zřizovateli 3 včelařských kroužků mládeže, které navštěvuje kolem 30 dětí. 

Včelařský areál v Ořechově

Dva VKM pracují v Ořechově ve Včelařském areálu na „domečku“, kde se nachází mimo jiné včelnice a malé arboretum s jezírkem a třetí při ZŠ Brno, Palackého třída. 

Včelařský areál v Ořechově slouží především včelařské mládeži a jako zázemí pro spolkovou činnost členů ZO Ořechov. A naším cílem je, aby byl využíván jako ukázková včelnice a prostor pro environmentální programy pro zájemce z řad VKM a škol Jihomoravského kraje.

Zapojte se i vy

Pokud se občané nestanou přímo včelaři, což bychom na katastru Moravany upřímně přivítali, tak můžou i nepřímo pomoci, že budou sázet nektaro i pylodárné rostliny. 

I obec se zapojuje, že na obecních pozemcích zasévá travní směsi - nektarodárné biopásy. Občané se mohou vzdělávat v oblasti včelaření a enviromentální výchovy chozením na přednášky a dny otevřených dveří v našem areálu, které pořádáme.

Jsme zřizovateli 3 kroužků mládeže. Dva v Ořechově a jeden v Brně. S místními školami spolupracujeme například na akci "Včelí odpoledne", kdy formou her se budou děti seznamovat se včelkami. Je také možné navštívit Včelařský areál v Ořechově a program uspořádat i tam, spojený s návštěvou muzea či knihovnou.

Bližší informace na našich stránkách: https://vcelari-orechov.webnode.cz

Vytvořeno: 9. 12. 2023 / Upraveno: 28. 12. 2023 / Autor: spravce

Mohlo by Vás zajímat

Aktuality

Uzavření přepážek OÚ Moravany - DOVOLENÁ

OZNAMUJEME OBČANŮM, ŽE  PŘEPÁŽKY:

  • Czech POINT (ověřování listin a podpisů)
  • Evidence obyvatel (přihlašování k trvalému pobytu)

Budou ve dnech 15. 7. 2024 a 17. 7. 2024 z důvodu dovolené uzavřeny.

publikováno10. 7. 2024

Oprava komunikace na ul. Modřická

Vážení spoluobčané,

SÚS bude provádět opravu povrchu na ulici Modřická a Moravanská (krajská sil. III/15276) od 8.7. 2024 do 31.8. 2024, což představuje uzavírku těchto ulic, rozdělenou do dvou etap viz situační plán. 

publikováno25. 6. 2024