Bobrstezka: pohádková naučná stezka

Bobrstezka, Moravany

Naučná stezka Pohádkový potok neboli Bobrstezka je jedinečným výletním místem jen co by kamenem dohodil od Brna a nachází se v údolí říčky Bobravy na hranici katastrů čtyř obcí – Moravany, Nebovidy, Želešice a Ořechov.

Základní informace

Doporučujeme příchod z Moravan, kdy cestou k Bobrstezce potkáte i studánku U víly Vrbičky, doplněnou o vodní prvky s příjemným posezením v altánku. Od studánky pak budete pokračovat cestou která vás k ní dovede stále rovně až dojdete k Bobrstezce, která je od studánky vzdálena cca 700 m. Pokud půjdete od Nebovid, nezapomeňte si ke studánce udělat malou odbočku, skutečně to stojí za to, děti budou nadšené!

Bobrstezka začíná „Horní Branou“ s pohádkovým informačním panelem. Na trase stezky je nainstalováno osm zastavení s naučnými informačními tabulemi, jedno posezení a pět stanovišť pro aktivní odpočinek. Děti (a samozřejmě i dospělí) si zde mohou např. zahrát na dendrofon a zjistit, jak krásně zní dřevo, nebo si prolézt tajuplnými pavučinami.

Potkáte zde i spoustu prvků ze dřeva na prolézání, přelézaní, lezení či posezení. Poslední zastavení je u „Louky, kam chodí tančit víly“. Na louce je umístěno akátové sousoší tančících víl a dva pohádkové mosty. Zde stezka „Dolní branou“ v údolí řeky Říčky končí (pro někoho, kdo se vydá právě z této strany, naopak začíná). 

Na každé informační ceduli najdete také mapu naučné stezky s označením, které stanoviště jste právě navštívili. Témata naučných cedulí jsou věnována místní krajině a životu v lese i v řece.

Celková délka naučné stezky je 0,8 km. Půjdete-li však z Moravan, počítejte s cestou tam i zpět 4,2 km dlouhou. Bobrstezka není bohužel vhodná pro kočárky, respektive hlavní cesta ano, ale informační panely a herní prvky jsou umístěny v terénu mimo cestu, takže tam už by to s kočárkem bylo složitější. Jestli půjdete s mladšími dětmi, které toho moc neušlapou, pak je nejlepší začít stezku „Dolní branou“ v údolí řeky. 

Kde Bobrstezku najdete?

Horní konec Bobrstezky je zde, dolní konec zde.

Doprava

Autem do Moravan (zaparkovat na ulici K Pegasu) nebo do Nebovid (zaparkovat u kostela). Autobusem IDS č. 501 od Ústředního hřbitova (zastávka Moravany – Hlavní nebo Nebovidy – U Kostela). Ze zastávek je to k začátku trasy cca 650 m.

Více informací zde: https://www.bobrstezka.cz/

Vytvořeno: 15. 3. 2023 / Upraveno: 22. 6. 2024 / Autor: spravce

Mohlo by Vás zajímat

Studánka víly Vrbičky

V lese nedaleko obce Moravany je studánka, kdysi její okolí bylo plné vrb, i dnes kolem ní hodní lidé vysázely mladé vrby. Vrby, studánku a její okolí ve svahu, kterému se místně říká Vrbičky, hlídá víla.

publikováno15. 3. 2023

Aktuality

Uzavření přepážek OÚ Moravany - DOVOLENÁ

OZNAMUJEME OBČANŮM, ŽE  PŘEPÁŽKY:

  • Czech POINT (ověřování listin a podpisů)
  • Evidence obyvatel (přihlašování k trvalému pobytu)

Budou ve dnech 15. 7. 2024 a 17. 7. 2024 z důvodu dovolené uzavřeny.

publikováno10. 7. 2024

Oprava komunikace na ul. Modřická

Vážení spoluobčané,

SÚS bude provádět opravu povrchu na ulici Modřická a Moravanská (krajská sil. III/15276) od 8.7. 2024 do 31.8. 2024, což představuje uzavírku těchto ulic, rozdělenou do dvou etap viz situační plán. 

publikováno25. 6. 2024